Badanie FIT
Badanie kału na krew utajoną jest nieinwazyjnym testem wykonywanym w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego oraz jedną z metod badań przesiewowych w raku jelita grubego. Celem badania jest wykrycie krwi niewidocznej gołym okiem. Wynik dodatni testu na krew utajoną w kale mówi, że istnieje krwawienie do światła przewodu pokarmowego. Przyczyna krwawienia może być różnorodna. Dodatni wynik testu sugeruje konieczność wykonania dalszej diagnostyki przewodu pokarmowego.
Test FIT to badanie:
- Całkowicie nieinwazyjne
- Wygodne w użyciu
- Gwarantujące doskonałą czułość i swoistość oraz przystępną cenę
Badanie powinien wykonać każdy przynajmniej raz w roku, a w szczególności osoby, które:
- mają przypadki raka jelita grubego w rodzinie,
- ukończyły 50 rok życia,
- mają podejrzenie schorzeń układu pokarmowego, lub cierpią na bóle żołądka, osłabienie, utratę masy ciała.
FIT czyli innowacyjny test immunochemiczny do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale jest testem zalecanym we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego.
Metoda badawcza testu FIT polega na reakcji aglutynacji lateksu. Odczynnik lateksowy przygotowany przez uczulanie przeciwciał anty-ludzkiej HbA0 na cząstki lateksu polistyrenowego. Kiedy odczynnik jest mieszany z próbką, przeciwciało przeciwko ludzkiej HbA0, które było uczulone na lateks, reaguje z hemoglobiną w próbce i w reakcji aglutynacji lateksu powstaje agregat lateksowy. Zmiana absorbancji w jednostce czasu w wyniku reakcji aglutynacji lateksu jest proporcjonalna do stężenia hemoglobiny w próbce. Krzywa w odpowiedzi na dawkę jednostki absorbancji (OD) przeciwko stężeniu jest generowana przy użyciu wyników uzyskanych z kalibratorów. Stężenie hemoglobiny w próbce pacjenta jest określane automatycznie na podstawie tej krzywej. Wynikiem testu jest stężenie HbA0 (ng/ml) w badanej próbce.
Zastosowanie aparatu OC SENSOR – CERES, który zapewnia przetestowanie 88 próbek w ciągu godziny – znacząco zwiększa produktywność laboratorium. Instrument ten jednocześnie oznacza zawartość kalprotektyny.
W porównaniu do testów jakościowych:
- Test FIT wykazuje znacznie lepszą kontrolę jakości i standaryzacji ilościowej – brak wizualnej interpretacji wyników (za pomocą oka, niestandaryzowanych źródeł światła, procedur operacyjnych (czas odczytu, temperatura itp.), – eliminacja błędu wynikającego z interpretacji testu przez pracownika laboratorium – czyli jednocześnie eliminacja niewiarygodnych wyników
- Test FIT pozwala na dokumentację uzyskiwanych wyników badań.
- Granicę cut-off (punktu odcięcia) regulować można jedynie za pomocą ilościowego FIT.
- Stosowanie Testu FIT zapewnia możliwość dostosowania do wartości referencyjnych w danym kraju, co jest niemożliwie w przypadku testów jakościowych